Klub CTK Žabokreky nad Nitrou vznikol oficiálne v roku 2021. Zameriava sa na podporu a rozvoj cyklistiky a turistiky.

Prvým nadšeným cyklistom zo Žabokriek nad Nitrou bol Milan Prochádzka, ktorý vlastnil cestný bicykel značky Favorit. Milan Prochádzka začal jazdiť približne v roku 1947. Zúčastňoval sa aj rôznych pretekov. Každý týždeň prešiel na bicykli trasu Žabokreky nad Nitrou – Pezinok, a späť. Keďže bol v tom čase učňom a bolo potrebné sa v rámci svojho odboru zaškoliť, musel každý týždeň absolvovať trasu Žabokreky nad Nitrou – Pezinok, a späť.

Neskôr, od roku 1957, sa na malé trasy na bicykli vydal p. Aladár Broniš. Prvú dlhú trasu absolvoval v roku 1959. Táto trasa začínala v Žabokrekoch nad Nitrou, viedla cez Nitru, Levice, Novú Baňu, Žarnovicu, až do cieľa, ktorým boli opäť Žabokreky n/N. Pán Broniš mal k športu vrúcny vzťah, pretože vo svojej mladosti bol atlétom Nitrianskeho kraja a cyklistika sa stala jeho vášňou. Neskôr sa k nemu pridali ďalší muži: Otto Hogen, Ivan Šlapatý a Anton Rokáši. V roku 1963, táto mužská štvorica ako prvá absolvovala prvú jednodňovú túru k Oravskej priehrade. Títo páni zvládli dlhú cestu iba za jeden deň, čo bolo na vtedajšie pomery viac ako priaznivé.

V Žabokrekoch n/N si cyklistika získavala čoraz väčšiu pozornosť. Od roku 1959 sa pridali viacerí žiaci základnej školy. V roku 1960 sa títo žiaci zoskupili a začali usilovne trénovať. Veľmi sa im darilo a dosahovali aj výborné výsledky.

O tri roky neskôr sa do obce prisťahoval Jozef Baluch, ktorý pôsobil ako mechanik cyklistického klubu Dukla Trenčín. Muž s novým bicyklom Campagnolo na galuskách, s dvojprevodníkom vpredu a vzadu s päťkolečkom. Uchvátil mladých, nádejných cyklistov. Jozef Baluch zoznámil priaznivcov cyklistiky s nádejným cyklistom, ktorý jazdil za klub Dukla Trenčín, Danielom Gráčom, ktorý žil v Horných Ozorovciach. Podujal sa na trénovanie mladých cyklistov. Boli to tvrdé tréningy, trénovali aj jazdy typu šprint a pokoj, a to vo vzdialenosti 50 km. Všetko úsilie sa odzrkadlilo 5. 9. 1965 v Partizánskom. V ten deň sa v Partizánskom konali preteky, kde mladí chlapci získali tri prvé miesta. Našu obec reprezentovali: Ondrej Uvíra, Pavel Kopčan, Slavomír Broniš, Jozef Herel a Anton Bubelíni.

Všetky úspechy sa udiali pod vedením riaditeľa školy, Jozefa Gráčika. Po tomto úspešnom výkone nastali v škole malé zmeny.

V roku 1966 sa do reprezentácie obce dostalo až deväť cyklistov. Na fotografii môžeme vidieť len niekoľko reprezentantov Žabokriek nad Nitrou, a to Kalmána Peniašku, Ondreja Kováčika, Vladimíra Tomu, Jána Bačku, Vojtecha Pitrona a Jozefa Herela. Opäť boli pod vedením riaditeľa školy Jozefa Gráčika.

Fotografia
Fotografia

V roku 1967 sa niektorí bývalí žiaci základnej školy venovali cyklistike v kluboch Zornica Bánovce nad Bebravou a v Dubnici nad Váhom. V klube Zornica Bánovce nad Bebravou boli Ondrej Uvíra, Jozef Herel a Slavomír Broniš. A v Dubnici nad Váhom pôsobil iba Pavel Kopčan. Dokonca aj riaditeľ základnej školy, Jozef Gráčik, sa zúčastňoval cyklistických pretekov v Odznaku zdatnosti. Dvakrát po sebe tieto preteky vyhral. P. Gráčik však nereprezentoval školu sám, ale ďalším reprezentantom bol aj Jozef Ovsianka, ktorý reprezentoval školu v atletike.

Bratia

Na dlhší čas sa cyklistika dostala do úzadia. Po roku 1974 sa cyklistika opäť dostala do popredia. A to vtedy, keď p. Gráčik kúpil svojim synom dva nové Favority na galuskách. Obaja jazdili dlhšie i kratšie trasy. Neskôr cyklistiku zanechali kvôli štúdiám na vysokých školách. Jozef Gráčik ml. sa k cyklistike dostal až v roku 2000. Jazdil amatérsky, po celom Slovensku. Okrem bratov Gráčikovcov sa v Žabokrekoch venovali cyklistike aj iní mladíci.

V roku 1984 sa do popredia dostáva cykloturistika. Ako prví sa na cykloturistiku vydali Pavol Jakubík s Rastislavom Ondruškom, ktorí prešli niekoľko obcí na Slovensku i v susedných Čechách. Títo dvaja páni otvorili novú bránu cyklistiky. Avšak prišiel anjel z nebies v ľudskom tele – Roman Broniš. Bol veľmi výkonný, čo si všimli aj v klube Tatran Uhrovec, kde ako žiak začínal. Netrvalo dlho a tento ambiciózny cyklista dostal ponuky do rôznych cykloklubov. Začala sa jeho sľubná kariéra cyklistu vo svete. Prešiel mnohými klubmi, až sa dostal na stupeň víťazov, a to ako dvojnásobný majster Slovenska v časovke a dvojnásobný vicemajster Slovenska v cyklistike. (Pozn. autora: Ďakujem tomuto človeku s veľkým srdcom za to, čo pre mňa urobil a ako mi pomohol v cyklistike! Romi, ďakujem!)

V 90. rokoch začínal na bicykli p. Igor Mondok..

Fotografia

Neskôr sa k nemu pridali bratia Červeňovci. Igor Mondok a Peter Červeň začali jazdiť dlhšie trasy. Pridali sa k ním Juraj Kardián a Pavol Pernis. Ďalšiu skupinu cyklistov tvorili Peter Pitron, Ján Pitron a Ľubomír Pernis. Začali aj mladí študenti: Róbert Bača, Miroslav Magát, Jozef Korček, Rastislav Blaniar. V tom čase, títo chlapci prejazdili množstvo kilometrov. Nasledovali ďalší: Ondrej Uvíra, Milan Barborík, Gustáv Kmeť, Anton Križan, Aladár Broniš, Jozef Ovsianka, Daniel Nitray, Stanislav Sneženka a Igor Chrenko (cez víkendy jazdili v relácii tempo-turistiko).

Začal sa éra Trnava – Rysy a Bánovská Parenica (od roku 1996). Tieto cyklistické súťaže predstavovali šancu pre cyklistov, ktorí neboli v cyklokluboch. Na cyklistickom podujatí Trnava – Rysy (315 km za 1 deň) zúčastnili najviac šesťkrát Igor Mondok, Peter Červeň, Juraj Kardián, menej ráz boli Peter Pitron, Ján Pitron, Ľubomír a Pavol Pernis. Títo páni chodili na túry po Slovensku, napríklad na Kráľovu Hoľu. Igor Mondok a Peter Červeň chodili aj na túry po Európe (Poľsko, Česko, Rakúsko či Taliansko).

Dubodiel
Uhrovec
Fotografia 18 jún 2006
Fotografia – Peter Cerven 2
Fotografia – Peter Cerven 3

Postupne sa do cyklistiky v Žabokrekoch n/Nitrou začali zapájať aj iní cyklisti, čisto na báze cykloturistiky, kde sa jazdili menšie okruhy (60 – 100 km). Zajazdiť si prišli: Vladimír Koligyer, Jozef Žiška, Jaroslav Blaniar i Ivan Husár. Postupne začala cyklistika stagnovať a dlhší čas sa nikto nepridával. V roku 2004 sa cyklisti Miroslav Bakita a Martin Lobotka vybrali na cestu po Balkáne. Užili si 1850 km v krásnom prostredí Balkánu a zažili nezabudnuteľné zážitky. (pozn. autora: V roku 2015 sa prisťahoval Miro Bakita a odvtedy s nami jazdí.

V roku 2007 som sa pripojil ja, Július Fendek, keď som sa vrátil z Austrálie. Pridal sa aj Martin Uvíra. V máji 2008, pri čakaní na ,,parťákov“, som kamarátovi Pachovi (Ján Pitron) predložil návrh na vytvorenie dresov. Jeho prvá otázka znela: ,,Koľko to bude stáť?“. Moja odpoveď bola: „Dohovoril som cenu 22 €, v sobotu môžeme prísť.“ Tak sa aj stalo, a to v zoskupení: Ján Pitron (Pacho), Július Fendek, Róbert Bača, Miroslav Magát, Vladimír Koligyer (priniesol pohľadnicu so starým znakom Žabokriek nad Nitrou). Vyrobilo sa 29 modrobielych dresov. Tak sa zrodili prvé žabokrecké dresy, ktoré vlastnili ,,skalní“ cyklisti.

Bajkal 1
Bajkal 2

Prvou ženskou cyklistkou v Žabokrekoch n/N bola Daniela Fendeková, ktorá sa zúčastnila túry na Panskú Javorinu. (pozn. autora: Nezabudnem, keď Krpi (Jozef Žiška) povedal, že to žena nezvládne. A čuduj sa svete! Žena bola skôr na vrchole ako Krpi!)

Každý rok sme sa zúčastňovali cyklopodujatí Bánovská Parenica, ale aj iných výletov po Slovensku, Čechách a Rakúsku. V roku 2012 pribudlo druhé cyklopodujatie s názvom CTK Tour Topoľčany. Cyklistika začala znovu napredovať a pridávali sa ďalší cyklisti. Veľkú zásluhu však mali výkony najlepšieho slovenského cyklistu Petra Sagana. (pozn. autora: P. Sagan bol súčasťou cyklotímu Dukla Trenčín, ktorý nastúpil v hokejovom stretnutí proti hokejistom Žabokriek nad Nitrou. Udialo sa to 27. 12. 2012.)

V roku 2018 začala písať cyklohistóriu Baťovianska Galuska, ktorá bola tretím cyklopodujatím po Bánovskej Parenici a CTK Tour Topoľčany. Ľudia sa začali viac a viac venovať cyklistike. Veľký cyklistický boom nastal v čase pandémie, v roku 2020. V tom čase som poznal veľmi veľa cyklistov, a preto som prišiel s návrhom usporiadať cyklopodujatie Žabokreky Tour aj v mojej rodnej obci. Dal som vytvoriť nové dresy pre žabokreckých cyklistov, ale nerátal som s tým, že bude o ne taký veľký záujem.

 Celkovo bolo vyrobených 69 dresov, z toho 28 kompletov (dres, nohavice, rukavice). Vo februári 2021 bolo založené občianske združenie Cyklo-turistický klub Žabokreky nad Nitrou.  V júni 2021 sa zrodilo štvrté cyklopodujatie v našom okolí – Žabokreky Tour, na ktorom sa zúčastnilo 353 účastníkov. Bol to okamih, kedy sa veľa ľudí spojilo a začalo jazdiť na bicykloch. Medzi nimi aj ženy v zostave: Daniela Fendeková, Slávka Remeňová, Blanka Pukancová, Evelína Hopková, Katarína Čačková, Linda Krajčovičová, Martina Hlbočanová, Martina Husárová, Zuzana Radačovská, Zuzana Niková-Striežencová. Tieto ženy si dali krásny názov ,,Ideš Dievča“.

Práve ste dočítali históriu cyklistiky v Žabokrekoch nad Nitrou. Ako autor som sa potrápil a snažil som sa, aby som zistil niečo z cyklohistórie a priblížil Vám ju. Ak by som mal písať úplne všetko, bol by z toho jeden rozsiahly román.

Prajem Vám všetkým veľa šťastných kilometrov!

Pekný deň.

Autor článku: Július Fendek

Korektúra: Bc. Martina Hlbočanová